понедељак, 24. март 2014.

Imenice - Nouns

Imenice – Nouns
Imenice su reči kojima nešto imenujemo.U engleskom jeziku imamo više vrsta imenica. U nastavku su nabrojane vrste imenica:
Opšte imenice (Common nouns) koje služe kao naziv za sva bića ili stvari neke vrste, npr: cat, bowl, hand, tree, clock …
Zbirne imenice (Collective nouns) koje u jednini označavaju skup ili mnoštvo, npr: family, police, worker’s union …
Vlastite imenice (Proper nouns) tj. imenice koje služe kao nazivi za pojedina bića, mesta itd., npr: Belgrade, Mali Zvornik, Microsoft, Mr. David Green, Dr. Mary Jones.
Gradivne imenice (Material nouns) koje označavaju materiju, npr: wine, cooper, milk, food, air, lead.
Apstraktne imenice (Abstract nouns) koje označavaju nešto nestvarno, neko svojstvo ili stanje, npr: intelligence, love, hate, bravery …
Takođe imenice djelimo i na:
Brojive imenice (Countable nouns) koje imaju množinu, npr: car-cars, child-children
Nebrojive imenice (Uncountable nouns) koje nemaju množinu, npr: water, fire, air

среда, 19. март 2014.

Analiza profesionalnog portfolija


Portfolio koji sam odabrala za analizu nalazi se na sledećem linku: http://snezanarasevic.wordpress.com/page/2/
Taj početni link vodi do stranice koja u prvi mah ne može biti pronađena ali se može ući u ostale stranice. Radi se o profesionalnom portfoliju koleginice koji je u formi bloga na wordpress-u. Postoje četiri stranice. Na stranici "Moji radovi" nalaze se linkovi do blogova koje koleginica vodi, čak tri bloga. Dva bloga posvećena su predmetima koje verovatno predaje, a treći, meni najzanimljiviji, je "Starešinstvo 5-2". Ovaj blog se redovno ažurira i dopunjava informacijama, posebno informacijama koje se odnose na roditelje. Savršen način informisanja roditelja!!! Nedostatak koji sam primetila odnosi se na to da se većina postova ne kategoriše, tj. stavlja se u kategoriju "nekategorisano" a svi postovi su informacije za roditelje pa smatram da koleginica može napraviti kategoriju "roditelji" (ili nešto slično) gde bi skladištila takve informacije. Takođe se ne koriste ni oznake koje bi nam mogle razjasniti sadržaje (dužih) članaka. Stranica o stručnom usavršavanju ne sadrži detaljne podatke o pohađanju akreditovanih programa stručnog usavršavanja ( nisam sigurna ni da li treba da ih sadrži).
Što se tiče samog portfolija preglednost je odlična i po mom skromnom mišljenju smatram da zadovoljava norme iz lekcije.


Engleski jezik




Engleski jezik je nastao iz jezika germanskih plemena koja su se u kasnom starom veku naselila na jugoistok ostrva Velike Britanije. 

Smatra se da postoji 300 miliona ljudi kojima je engleski izvorni (native speakers), 300 miliona onih kojima je on drugi i još 100 miliona onih koji ga koriste kao strani jezik.

To je jezik nauke avijacije, računarstva, muzike, filma, diplomatije i turizma.